رد کردن لینک ها

آشنایی با تایچی چوان

آشنایی با تایچی چوان

تای چی چوان یا تای جی چوان (Tai Chi Chuan یا Tai ji Quan) (با معنی لغوی نهایت برتر) یکی از سیستم‌های نرم و درونیِ هنر رزمی ووشو یا کونگ‌فوی چینی می‌باشد . این هنر رزمی ، یکی از زیباترین و محبوب‌ترین هنرهای رزمی در چین و کل جهان است و برای بهبود سلامتی ، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود . این هنر که با نگرش عمیق فلسفی شکل گرفته با کمک ایجاد چرخش انرژی در انسان و تخلیه انرژی درونی یعنی انرژی “چی” یا انرژی بایو الکترومغناطیس درون بدن انسان ، یکی از قدرتمند ترین سبکهای رزمی در جهان می‌باشد . در این هنر عضلات نقش زیادی ایفا نمی‌کنند و یک تای چی کار سعی در رها کردن کل بدن دارد تا این انرژی بتواند در بدن جاری شود و در موقع مناسب بتوان از آن برای دفاع یاحمله استفاده کرد . تای چی چوان روش مشت زنی یا هنر رزمی است که بر اساس مفاهیم فلسفی آن سعی در به تعادل رساندن همه چیز دارد که در حقیقت نماد یین و یانگ محصول این فرایند است . ” تای چی” در فلسفه تائو به معنای فرآیندی است که “ووچی” را به “یین و یانگ” تبدیل می‌کند و تای چی چوان هنر رزمی است که بر اساس این مفهوم عمیق و فلسفی بنا شده ‌است . اساتید تائو صدها سال پیش با معرفی تای چی در حقیقت هنر رزمی را معرفی نمودند که هماهنگ با ریتم ‌های طبیعت و قوانین حاکم بر طبیعت باشد تا در سطوح بالا نیز منتهی به ادراک طبیعت گردد . تای چی ابتدا بدن را متعادل کرده ، سپس انرژی درونی انسان ، ذهن ، تنفس ، عواطف ، طبیعت و روح را متعادل می‌سازد . هنر رزمی تای چی چوان بر اساس ۱۳ الگوی اصلی شکل گرفته که این ۱۳ الگو عناصر شکل دهنده طبیعت و عناصر اولیه جهان هستند که اساتید کهن این رشته با مطالعه عمیق روی خواص این عناصر کاربردی رزمی یافتند که با طبیعت هماهنگ باشد . از این ۱۳ الگو ، ۸ الگو مربوط به ۸ نوع جین ، یا هشت نوع ضربه و دفاع مختلف با تخلیه انرژی درونی می‌باشد که از تئوری هشت سه خطي ئي چينيگ الهام گرفته شده‌است و ۵ الگوی دیگر آن مربوط به ۵ نوع حرکت استراتژیک در تای چی می‌باشد که از تئوری ۵ عنصر الهام گرفته شده‌است . به همین دلیل می‌گویند تای چی باعت هماهنگی انسان با طبیعت می‌شود که در فلسفه وجودی انسان نیز این امر قرار دارد . امروزه به دلیل خواص بسیار زیاد این رشته و تاثیراتی که در تنظیم میدان انرژی و به دنبال آن تقویت جسم و روح دارد تاي چي به عنوان هنر سلامت زیستن در سطح جهان مطرح است . تای چی به عنوان هنری زیبا با تاکید بر جنبه هنریِ آن در تمام سنین و شرایط تمرین می‌شود و امروزه کاربرد رزمی آن استفاده کمتری دارد . تای چی چوان دارای ۵ سبک رزمی می‌باشند که عبارتند از : یانگ ؛ چن ؛ وو ؛ سان ؛ هاو. این ورزش در رده ورزش هاي رزمي نرم و درونی قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات با انجام تمرینات نرم و ساده ، انعطاف پذير و قوی شوند . تمرینات و نرمش های تای چی چوان با حرکات کند ، آرام و معمولا به صورت گروهی هنگام صبح انجام می‌شوند . متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی به صورت دسته جمعی ، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد . این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است . در ایران علاقمندان به این رشته در سه بعدقهرماني ، همگاني و درماني می‌پردازند . ورزشکاران تای چی چوان در دو قالب سنتي و مدرن(مسابقاتی) فعالیت می‌کنند

فواید تای­ چی

مطالب ذیل از میان بیش از 2050 مقاله در مورد هنر تای­چی و تمرینات چی کنگ از سرتاسر دنیا برگرفته شده است .

تای چی علاوه بر اینکه شیوه درست استفاده از نیروی درونی را به ما می آموزد ، توانایی ماهیچه ها، میزان انعطاف پذیری و قدرت ایمنی بدن را ارتقا می بخشد. همچنین نقش ارزنده ای در کاهش استرس ، افزایش آگاهی و هوشیاری ، و بهبود تعادل و هماهنگی بر عهده دارد . راز تای چی بالغ بر هزار سال است که بوسیله تعدادی خانواده چینی حفظ گردیده است .

 فواید فیزیولوژیکی تای چی :

براساس سنجش های به عمل آمده تمرین تای چی باعث افزایش عملکرد قلب و افزایش دفع اوره و کاهش غلظت بزاق دهان می شود . در رابطه با مسائل روانی تمرینات مرتب تای چی می تواند موجب کاهش تنش ، افسردگی ، اضطراب ، خشم ، خستگی ، پریشانی و تشویش و دلواپسی گردد . به طور کلی مجموعه حالات ذکر شده موجب اختلال روانی می شود .

 سیستم ایمنی :

مطالعه ای در چین نشان داد که تای چی ممکن است شمار لنفوسیت ها را در بدن بالا ببرد . می دانیم سلول های لنفوسیت به سیستم ایمنی بدن در مقابله با باکتری ها کمک می کند و حتی سلول های سرطانی را هم مورد تهاجم قرار می دهد.

 تعادل حیاتی ذهن :

در بررسی روانشناسان تعادل حیاتی به بحث کنترل هیجان یا آسایش خاطر بر میخوریم . در این مقاله مواجه شدن با هیجان و یا سرکوب آن مقدمه ای است بر مبحث تعادل حیاتی ، برای شناخت هیجانات مثبت و منفی و نحوه ی برخورد با آنها نیاز به مهارت تمرکز و مدیریت رسیدن به تعادل داریم که هر دو این ها از اصول اولیه تای چی و چی کنگ می باشد .

تنفس ، درد و فشار خون بالا :

تعدادی شرکت کننده در آزمایشات مربوط به تای چی اینطور اظهار داشتند : علاوه بر افزایش ظرفیت تنفسی ، ناپدید شدن درد کمر و درد گردن و تعادل فشار خون ، انرژی کار روزانه آن ها هم افزایش یافته است .ده سال مطالعه بر روی افراد سالخورده در دانشگاه های هاروارد ، یلاوموری مشخص کرد که نه تنها تای چی از تکنولوژی های دیگر برتر است بلکه ریسک ایجاد آسیب نسبت به روشهای دیگر تا 48% در تاي چي کمتر می باشد . عوارض دارویی مقابله با این امراض ششمین عامل عمده مرگ و میر افراد با سنین بالا در آمریکاست . در حالی که بار مالی 10 میلیون دلاری در سال را هم شامل می شود .

 استرس های ذهنی و جسمی :

از سال 1980 تمرینات ذهنی و جسمی مثل تای چی به شدت جایگزین ورزش های ضربه ای مانند ایروبیک و دو استقامت و دیگر ورزش ها شده است . ورزش های ذهنی و جسمی قرابت بیشتری با مفاصل و ماهیچه ها دارد ، تنش را کم و از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند . همچنین سبب نیرومند شدن بدن و کاهش استرس می شود . بر خلاف ورزش های معمول این فرم ها تأکید بر حرکات کششی دارد و هماهنگ با کل بدن است و باعث آرامش روح می شود . به جای اینکه روی تک تک اعضاء مجزا کار کند ، بدن را به صورت مجموعه دیده و بر سری حرکات موزون و تنفس عمیق و هماهنگ تاکید دارد.

 تای چی و پارکینسون :

از آنجایی که تأکید تای چی بر حفظ تعادل و تحرک است برای افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند بسیار مفید واقع می شود . در آزمایشی که به منظور بررسی تأثیر تای چی بر این بیماری ترتیب داده شد 33 بیمار را به شکل تصادفی به یک گروه تای چی سپردند . نتیجه را پس از 10 تا 13 هفته بررسی و مشاهده نمودند که بهبودی قابل توجهی در تعادل ، قدرت ایستادن و راه رفتن و تغییر مسیر حاصل گردیده است . تأثیر و سودمندی تای چی در روند بهبودی و تعویق زمان معلولیت و حتی حذف این مرحله به شرط شروع به موقع تای چی انکار ناپذیر است .

 برتری کیفی :

تای چی به عنوان یکی از هنرهای رزمی چین شامل یک سری حرکات موزون است که بطور متوالی و هماهنگ طراحی شده و در مقایسه با دیگر ورزش ها (بر اساس تست های متعدد) دارای ذات غیر مهاجم و برتری کیفی است .

 خلاصه ای از تحقیقات دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ دنیا در مورد تأثیر تای چی و چی کنگ بر بهبود بیماری های مختلف :

اين دو ورزش در سال های اخیر در پزشکی غرب بصورت کمک در درمان بیماری ها و از دیر باز در پزشکی شرق و چین به عنوان عامل اصلی در درمان مطرح شده است . هنر رزمی تای چی اصالتاً در چین رشد یافته و به عنوان روشی از روش های دفاع شخصی مطرح می باشد . تای چی با اشکال برازنده و دلپذیر بیش از هزاران سال است که در چین وجود داشته ، تمرینات مرتب تای چی و چی کنگ می تواند در موارد زیر بسیار موثر باشد :

  • کاهش استرس
  • افزایش انعطاف پذیری
  • تقویت ماهیچه ها
  • افزایش بنیه و چالاکی
  • افزایش احساس رضایت

تای چی بیش از 100 حرکت و وضعیت را شامل می شود که در طی تمرینات به روی حرکات بدن ، نحوه تنفس و ذهن متمرکز می شود و این ترکیب شرایطی را مهیا میکند که در برگیرنده آرامش و تمدد اعصاب شماست . در مورد بیماران مبتلا به پارکینسون که یکی از بیماری های سیستم مغز و اعصاب است و مربوط به اختلال در ترشح دوپامین در مغز می باشد ، علائم بيماري با تمرینات مرتب تای چی کاهش قابل ملاحظه ای می یابند . علائم شایع اين بيماري : تشویش- افسردگی- بیخوابی- لرزش- حرکت نا موزون دستها- لنگیدن- عدم تعادل و … در مراحل اولیه و بسیاری از علائم آزار دهنده در مراحل بعدی می باشد . بیش از 1400 سال است که در چین از تای چی به عنوان وسیله درمانی این بیماری استفاده شده است ، در حالی که از شناخت آن در اروپا فقط 100 سال می گذرد و بهترین گزینه برای رويارويی با آن را مصرف دارو می شناسند . بدیهی است درمان دارویی عوارض خطرناکی نيز در پی دارد . طی تحقیقات انجام شده در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی کشورهای پیشرفته دنیا نقش تای چی در بهبود قابل ملاحظه بیماران مبتلا به پارکینسون غیر قابل انکار است .

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید: 09127084014

بازگشت به بالای صفحه