رد کردن لینک ها

آشنایی با مدرن تایجی

تایجی مدرن، تايچی مسابقاتی

  اغلب ووشوكاران از تاي چي مسابقاتي یا همان تای چی مدرن شناختی ندارند. و هميشه تاي چي را در شكل و فرم آهسته ديده اند .  این نوع تای چی ، تای چی سنتی است که با حرکاتی آرام و پیوسته که به  آن ” مراقبه در حال حرکت ” هم می گویند در صورتي كه تاي چي مدرن از حركات فوق العاده زيبا و سنگين تشكيل شده است. و نيازمند بدن قوي و آماده مي باشد.

قبل از هر چيزي بايد بگوييم اين حركات بايد حتما زير نظر مربی آگاه و با مهارت تمرين شود و مستلزم این است که مدرس آن سابقه تاي چي سنتي را هم داشته باشد تا با آشنائی با  روح وذات حركات و استايل اوليه  آن بتواند به درستی هنرجو را به سمت و سوی درست راهنمائی کند

ووشو به 2 بخش اصلي تقسيم مي شود: 1- مبارزات(ساندا)       2-فرمهاي نمايشي:(تالو)

فرم هاي  نمايشي خود به 3 بخش تقسيم مي شود: 1- چانگ چوان       2- نان چوان       3- تاي چی چوان

ما در ادامه مطالب می خواهیم توضیحی کوتاه در مورد تای چی مدرن بپردازیم:

تايچي قدمت چند هزار ساله در چين دارد، كه درسالیان دور فقط در انحصار راهبان و امپراطوران بوده است  و از اموزش و يادگيري به ديگران كاملا پرهيز داشتند. با گذشت زمان به اين نتيجه رسيدند كه باید  دامنه تای چی  را  با تشکیل فدراسیون و تشكيلات خاص خودشان  از جمله : برگزاری كارگاه آموزشي ، وورك شاپ،مسابقات،سمينارها،تحقيقات،ساختن فيلم هاي سينمايي،كتابها و سي دی هاي آموزشي.  وسعت دهند تااین هنر ورزشی زیبا را به همه جهانیان معرفی کنند.

شروع  مسابقات تای چی  براي اولين بار  به صورت سنتي برگزار ميشد،  اما ديری نگذشت كه اين روال تغيير یافت وبه دو بخش تقسیم شد:   1)بخش تاي چي سنتي ،       2) تايجي مدرن

از آنجائئ که فرم های تای چی در بخش مدرن بسیار طولانی و یکنواخت بود و تماشاچیان را خسته میکرد . فدراسیون جهانی مصمم به ایجاد تغییراتی در حرکات فرم شد . که ما در اینجا می خواهیم به این تغییرات ایجاد شده اشاره ایی بکنیم .البته اين را بايد اضافه كنیم كه هنوز مسابقات سنتي تاي چي در تقويم ساليانه فدراسيون قرار دارد و كساني كه بخواهند  به صورت آزاد و بدون هیچ محدودیتن می توانند در اين مسابقات شركت كنند براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به سايت فدراسيون جهاني ووشورفته و تمام قوانين،نحوه مسابقات،زمانبندي ها،مدارك و فرم هاي مورد نيازرا از سايت استخراج کنید و در صورت تمایل در مسابقات آزاد و یا سنتی و یا گروهی آن ثبت نام و شرکت نمائید .

گروه سني شركت كنندگان:

1- نوجوانان: كمتر از 12 سال

2-جوانان: 12 تا 18 سال

بزرگسالان: 18 سال تمام به بالا

فرمهاي مسابقاتي نوجوانان: فرم استاندارد 24 حركتي را اجرا ميكنند.

فرمهاي مسابقاتي جوانان: اين دسته از گروه سنی فرم هاي اختياري را اجرا ميكنند كه قوانين خاص خودش را دارد و ما در اینجا به اين حركات مي پردازيم

فرمهاي مسابقاتي بزرگسالان: اين دسته از گروه سنی فرم هاي اختياري را اجرا ميكنند كه قوانين خاص خودش را دارد وما به اين حركات مي پردازيم.

در مسابقات هر شركت كننده مي تواند در 2 بخش شركت كند : 1- تاي چی چوان   2- تاي چي جي ين(شمشير باريك تاي جي)

مدت زمان:

فرم هاي اختياري تاي چي و تاي چي جي ين بايد 3 تا 4 دقيقه باشد

فرم هاي سنتي(اجباري استاندارد) بايد بين 5 تا 6 دقيقه باشد.

لباس مسابقات:

در تاي چي لباس در اجرا فرم و تاثير گذاري روانشناسي بر روي داروان تاثير گذار مي باشد و استانداد هاي كه تعيين شده است هم در لباس تاي چي بايدانجام شود.در لباس تاي چي كت با يقه چيني  و هفت بند به شكل دكمه اي لباس و آستين هاي كوتا يا بلند كه در صورتي دست شركت كننده پايين بود لباس از انگشت شصت وي بلندتر باشد.نوع جنس و رنگ لباس فرقي ندارد.

محل مسابقه:

شرکت کننده باید با لباس مناسب بر روي فرش يا تالو فيد 8*14 تعيين شده فرم را اجرا کند .اجرا کننده با اداي احترام به داوران مي تواند وارد زمين شده و طبق فرمي كه آماده كرده است (فرقي نمي كند به سمت داوران شروع كند يا پشت به داوران) فرم را آغاز كرده و بايد سعي كند حرکات فرم را در تمام قسمت های زمين اجرا کند. و در نهايت با تمام كردن فرم و اداي احترام به داوران از زمين خارج شده و در كنار زمين منتظر راي داوران بمانند  تا نتيجه اعلام شود.

همراهي موسيقي:

در مسابقات بين اللملي تاي چي  فرم بايد با موسيقي تنظيم شده اجرا شود و هماهنگي حرکات اجرا كننده با موسیقی و زمان بندی شروع و پایان آن میتواند تاثیر مثتب و قابل توجهی در رای داوران داشته باشد ..

شرايط لازم براي ساختن فرم هاي تاي چي و جين تاي جي:

سه استقرار اصلي شامل: استقرار گنگ بو، استقرار شي بو،استقرار مابو

هشت حركت اصلي: گرفتن دم گنجشك، يال اسب وحشي، تماس زانو، دست نرم، كار كردن دختر جوان در كارگاه بافندگي، پوشاندن دست و ضربه با بازو به عقب و حلقه كردن بازو ها و انحراف به سمت پايين ،دفاع و مشت

در تاي چي جي ين بايد همان سه استقرار اصلي انجام شود به همراه هشت روش به كار گيري شمشير : نفوذ، دفاع رو به بالا ، پرش رو به بالا ، ضربه نوك شمشير ، جلوگيري ، برش  و رفتن به دور حريف.

فرم هاي تاي چي مدرن2 نمره از 10 نمره حركات سخت را تشکیل می دهد که این حرکات سخت شامل : از تعادلات، پرش ها ، فنون پا، استقرار ها و يا نحوه گرفتن سلاح.

ما در اينجا فقط به معرفي كلي اين حركات مي پردازيم اين حركات عبارتند از :

تعادلات: ضربه پهلو با كف پا در حالت تعادل، تعادلي كوتاه با پاي قرار داده شده در پشت ، تعادلي كوتاه با پاي كشيده شده به جلو،

پرش ها: تنگ كونگ في جيائو، شوان فنگ جيائو، تنك كونگ باي ليان، لگد نيلوفر،تنگ كونگ جنگ تي توئه،

فنون پا:فن جيائو،دنگ جيائو، باي ليان جيائو،في جيائو،چوئه دي لونگ

این مطالب را در راستای آشنائی هنرجویان مبتدی از فرم ها ، حرکات و قوانین ارائه داده ایم و امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید: 09127084014

بازگشت به بالای صفحه