رد کردن لینک ها

آشنایی با چی کونگ

چی کونگ : رشته سنتی چینی “هنر تسلط بر تنفس ”

تعریف چی کونگ : چی کونگ رشته سنتی چینی را تشکیل می دهد که موضوع آن هنر تسلط پیدا کردن بر تنفس است . در واقع چی کونگ به طور تحت اللفظی به معنی “کنترل انرژی ” یا “عملکرد تنفس” است  . همانگونه که توسط دو لفظ چی  QI (تنفس و انرژی)

و کونگ KONG ( عملکرد و اجرا ) معرفی میشود که برای نشان دادن آن به کار می رود.

چی کونگ از حدود 5000 سال پیش در چین به وجود آمد . چی کونگ و روحی که به آن حیات می بخشد تحت تاثیر بسیاری از جریان های فلسفی و معنوی که پی درپی در طول تاریخ رشد یافتند ، به وجود آمد به ویژه تائوئیسم و برخی از فرم های بودیسم .

با وجود اختلافات اعتقادی عمیقی که این جریان های فکری از هم جدا میکنند ، با وجود این همه آنها با حقیقت هر فرد انسانی صرف نظر از اینکه به چه جامعه ای متعلق است مطابقت میکند ( با در نظر گرفتن اینکه پیش از هر چیز او یک موجود زنده است )

چی کونگ تابع قانون های جهانی طبیعت است که از بین آنها تنفس و انرژی نقش مهم تر و غالب را بازی میکنند .

چی (QI) : مفهوم تنفس یا انرژی جایگاه سرنوشت سازی در کیهان شناسی و تکنیک های درمانی سنتی چینی دارد .

ولی از همین حالا درک کردن این موضوع مهم است که برای چینی ها تنفس ،در حد کمال، منشا حیات است بر پایه همه آنچه که وجود دارد و عالم هستی را شکل میدهد .

زنده بودن ، در ابتدا، نفس کشیدن و داشتن دم است ، تمام دنیا زندگی میکند و نفس میکشد ، زندگی میکند چرا که نفس میکشد .

براساس این واقعیت ابتدایی ، چی کونگ از یک آگاهی و از عمل تشکیل شده با هدف دست یافتن به تسلط بر تنفس و انرژی .

در واقع اگر بودن و زندگی کردن بدون تنفس و انرژی غیر ممکن است ، در عوض نفس کشیدن ( نفسی که همراه خود انرژی دارد) برای خوب زندگی کردن کافی نیست ؛بطوریکه تمرین تسلط پیدا کردن براین تنفس و انرژِی برای خوب بودن با خود و دنیای پیرامون لازم است.

کونگ(KONG) : به طور تحت اللفظی “تمرین با نیرو و اراده ” ترجمه میشود .

کونگ ایده عمل و مهارت و تحقق را بیان میکند ، که به ویژه در لفظ ” کونگ فو” دریافت میشود .

چی دو نوع است : داخلی و خارجی . به نیروی چی درون بدن چی داخلی و به نیروی چی طبیعت و بیرون از بدن انسان چی خارجی گفته می شود به عبارتی به چیزهایی که در طبیعت یافت می شوند و دارای چی هستند نظیر هوا، حبوبات ، نور، خورشید و آب

چی کونگ شامل حرکات مدی تیشن تنفسی و حرکات نرم و آهسته بوده وچنانچه به صورت صحیح انجام گیرند باعث تراکم و ترکیب چی درونی انسان با چی بیرونی شده و قدرت عظیمی را در انسان تولید می کند حال بکار گیری این نیروی عظیم بستگی به خواست خود فرد دارد.

تمرینات چی کونگ به فرد کمک می کند تا تنفسی صحیح دیافراگمی داشته و این گونه تنفس در حقیقت تنفس شکمی است و با فشار بر روی احشای شکمی موجب باز شدن بیشتر ریه و ورود هوا بیشتر به ششها میشود . در همین اثر اکسیژن رسانی به بافتها و سلولهای بدن بیشتر شده و موجب بالا رفتن سلامت کلی انسان می گردد. در سال ۱۹۸۹ شاخه پزشکی چی کونگ در بیمارستانهای کشور چین به عنوان روشی جهت درمان و بهبودی بیماران به شکل استاندارد درآمد و این روش در کشورهای مختلفی نیز کاربرد داشته و انجام میشود.در بخش آموزشهای دانشگاهی در شاخه پزشکی چی کونگ جزء دروس دانشگاهی است .

چی کونگ چیست ؟

این هنر نیروبخش سنتی چینی هنر واقعی زندگی را تشکیل میدهد .

چی کونگ از میان فرم های متنوع تمرین، به ما اجازه پیشرفت و تحول در جنبه های مختلفی را میدهد :

  • از نظر جسمی ، به مدد تمرینات متعدد ایستا و پویا
  • از نظر نیرو و انرژی ، با تمرین وکنترل تنفس و تمرکز
  • در سطح ذهنی با کنترل فکر و پرورش روح

 

چي همراه تان باد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید:  09127084014

بازگشت به بالای صفحه