تاي جي چوان هنر‌ آرامش، قدرت، تندرستي

تمرینات آرام و ملایم تای جی روشی سودمند در رفع یا پیشگیری از مشکلات سالخورد گیست و می تواند فعالیتی مؤثر برای سنین کهنسالی باشد.
چه بسا که تای جی را ” مراقبه ضمن حرکت ” تعریف می کنند ، اما بهتر است آنرا ” درمان ضمن حرکت ” قلمداد کرد. شواهد بسیاری وجود دارد که تمرینات ذهنی- جسمی این رشته از هنرهای رزمی چینی، در درمان یا پیشگیری بیماری­ها کارایی بسیار دارد. این خود در حالیست که شما در هر شرایطی می توانید به تمرینات تای جی مبادرت ورزید، حتی اگر از وضعیت جسمی و روحی خوبی برخوردار نباشید .شما طی اجرای حرکات آرام و ملایم تای جی به انجام یکسری حرکات بهم پیوسته و متوالی، برگرفته از حرکات حیوانات مبادرت می ورزید. حرکاتی همچون ” بال گشودن درنای سفید ” یا حرکات رزمی ، مانند روش های ” مشت زنی (شوانگ آر)” به هنگام اجرای حرکات بایستی نفس عمیق و شکمی کشید. همچنین چون سایر روشهای مراقبه ای، بر روی دریافت های حسی بدن خود تمرکز کرد از جهات مختلفی تای جی با سایر روشها تفاوت هایی دارد. حرکات آن دوار و بدون فشار است، عضلات در وضعیتی وانهاده بدون فشار و انقباض می باشند، مفاصل تحت فشار باز یا خم نشده و ماهیچه ها (بافت های پیوندی) هرگز کشیده نمی شوند. هر فردی با هر شرایطی می تواند تای جی کار کند، چه آنان که بر روی صندلی چرخدار نشسته اند و چه کسانی که دوران نقاهت پس از یک عمل جراحی را سپری می نمایند.
به عقیده پرفسور پیتر مواینی استادیار دانشکده پزشکی هاروارد و مسئول طرح پژوهشی تأثیر تای جی بر ذهن و جسم ، واقع در مرکز تحقیقات (Osher) دانشگاه هاروارد :
در تحقیقات انجام شده ، تای جی را به عنوان یک درمان کمکی استاندارد برای پیشگیری از بیماری­ها که معمولاً با بالا رفتن سن نمايان می شود ، وهمچنین جهت بازسازی جسم در بسیاری ازمراحل زندگی مفید شمرده اند. درمان کمکی شخص را همراه با درمان های اولیه پزشکی، ودر جهت مقابله باعلائم اولیه بیماری بکار می­برد. به طور کلی  درمان­های کمکی به منظور عملکرد بهتر بیمار و کیفیت زندگی انجام می گردد.

2اصل مهم در تاى جى :

  • ” چی “ انرژی است که نیروی فکر را در بدن به جریان می اندازد؛ گفته شده است که تای جی انرژی چی مسدود شده را به طور مناسب در بدن به جریان می آورد.
  • “يين و یانگ “ عناصر متضادي هستند، اين تفكرمی­گوید جهان باید در نظامی هماهنگ باقی بماند و گفته میشود تای جی به منظور گسترش این تعادل است.

تای جی در حرکت:

تاي جي : فرمهای کوتاه تایجی مجموعه ایی از حرکات است که شامل دهها حرکت یا کمتر مي باشد اما فرمهای طولانی ممکن است شامل صدها حرکت باشد. همچنين در ادامه فرم ها حركات با سلاح (انواع شمشير، بادبزن ) تمرين مي شود.
چی کونگ یا کی کونگ : به عنوان “عملیات تنفسی” یا “عملیات انرژی ،” ترجمه شده است. چی کونگ متشکل از تنفس آرام است که گاهی اوقات با حرکت ترکیب شده است. منظور از چی کونگ کمک به آرامش ذهن و آماده سازی انرژی در بدن است .چی کونگ ممکن است به صورت ایستاده ، نشسته و یا دراز کشیده تمرین شود .بطور کلی فواید تای جی بی شمار هست البته بهتر است شما قبل از شروع یک بیماری مزمن یا محدودیت های عملکردی شروع کنید. تای جی بسیار ایمن است و برای انجام آن نیاز به هیچگونه تجهیزات فانتزی نیست، بنابراین شروع آن ساده و آسان است.

در اینجا توصیه هایی برای انجام این ورزش آمده است:
مشاهده و کلاس رفتن را در نظر بگیرید: رفتن به کلاس ممکن است بهترین راه برای یادگیری تای چی باشد. اما دیدن مربی در عمل ، گرفتن بازخورد ، و تجربه ، رفاقت در گروه ها مزید علت بر تمام اینهاست. اکثر مربیان به شما اجازه مشاهده کلاس را می­دهند تا اول ببینید که آیا شما احساس راحتی با رویکرد و جو کلاس را دارید یا خیر. آموزش می تواند بصورت فردی صورت پذیرد. در مورد محل برگزاری کلاس ها سوال کنید . حتی می­توانید برنامه حرکات تای جی چوان را داشته باشید.

لباس راحت: لباس گشاد انتخاب کنید تا دامنه حرکات شما محدود نشود. شما می توانید پابرهنه یا با کفش سبک ، راحت و انعطاف پذیر تمرین کنید. شما باید کفشی که لیز نمی خورد و به تعادل شما کمک میکند انتخاب کنید با پاشنه ایی نازک که زمین را احساس کنید. کفشهای طراحی شده برای دویدن،که شما را به جلو سوق میدهد اصولا نامناسب است .

اگرچه تای جی آرام و ملایم هست اما شما را به تنفس وا میدارد ؛ تای جی ، تناسب اندام ، قدرت عضلانی ، انعطاف پذیری ، تعادل و به مقدار کمتر وضعیت هوازی بودن را برای شما به ارمغان می آورد ، در اینجا برخی از شواهد آمده است .

قدرت عضلانی: در تحقیق منتشر شده درسال 2006 ، در رابطه با درمان های جایگزین در سلامتی و پزشکی ، محققان دانشگاه استنفورد، مزایای تای چی را در 39 زن و مرد با میانگین سنی 66 سال با تناسب اندام کمتر از متوسط و حداقل یکی از عوامل خطرساز بیماریهای قلبی عروقی گزارش داده اند ، پس از برگزاری 36 کلاس تای چی در 12 هفته ، علایم بهبودی هم در گروه قدرت بدنی پایین تر (که بوسیله تعداد دفعاتی که آنها می توانند از یک صندلی در 30 ثانیه بلند شوند، اندازه گیری شده است) و هم در گروه با قدرت بدنی بالاتر (که بوسیله توانایی آنها درانجام حلقه بازو اندازه گیری شده است ) مشاهده گردید .

در یک تحقیق ژاپنی با همان معیار اندازه گیری قدرتی ، 12 هفته برنامه ورزشی متفاوت را ، که شامل تای چی ، پیاده روی سریع و آموزش مقاومت بود به 113 نفر از افراد مسن اختصاص داده بودند . افرادی که تایچی انجام داده بودند 30درصد بهبودی در قدرت بدنی پایین تر و25 درصد بهبودی در قدرت بازو نشان داده بودند که این علائم بهبودی تقریبا با گروه مقاومت بدنی یکسان و از گروه پیاده روی سریع بیشتربود.
دکتر گلاریا یه ، استادیار دانشکده پزشکی هاروارد می گوید ” اگر چه شما با وزنه یا گروههای مقاومت کار نمی کنید ، اما ورزشهای بازو(حركات دست)،در تایچی بالاتنه شما را قوی می کند.” تای چی هر دو اندام تحتانی و فوقانی و همچنین ماهیچه های اصلی در پشت و شکم را تقویت می کند.”
انعطاف پذیری: تحقیق استنفورد، افزایش قابل توجهی را در انعطاف پذیری و قدرت زنان درقسمت فوقانی و تحتانی ، در سال 2006 نشان داد.
تعادل: تای چی حفظ تعادل را بهبود می بخشد و براساس چند تحقیق ، سقوط بر اثر تلو تلو خوردن را کاهش می دهد. توانایی درک موقعیت و محل، با افزایش سن کاهش می یابد . تای چی کمک می کند این حس را که عملکرد نورون حسی در گوش داخلی و گیرنده های کششی در عضلات و رباطهاست، تقویت کنید . تای چی همچنین قدرت عضلانی و انعطاف پذیری را بهبود می بخشدو باعث می شود که مشکل تلو تلو خوردن زودتر برطرف گردد.ترس از افتادن باعث می شود شما بیشتر سقوط کنید، برخی از مطالعات نشان داده است که آموزش تای چی این ترس را کاهش میدهد.
ورزش هوازی: مطابق با سرعت و اندازه حرکت ، تای چی می تواند برخی از مزایای هوازی را فراهم سازد . اما مطالعه ای كه در ژاپن انجام گرفت ، فقط شرکت کنندگانی که جهت پیاده روی سریع در نظر گرفته شده بودند سریعتر به آمادگی هوازی دست یافتند. اگر پزشک شما توصیه می کند که تمرین شدید با ضربان قلب بالاتر از تای چی ، داشته باشید می تواند ورزشی را که بیشتر هوازیست به شما توصیه نماید.
                کلاس هاى تاي جي براى همه گروه هاى سنى (بدون محدويت سنى) قابل استفاده مى باشد

تای جی جهت وضعیت های پزشکی:
تراکم استخوان کم: چکیده ای از شش مطالعه کنترل شده توسط دکتر وین و دیگر محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که تای چی یک راه بی خطر و موثر برای حفظ تراکم استخوان در زنان یائسه است. تحقیقات تحت نظارت تای چی، بر روی زنان مبتلا به استئوپنی (بیماری کاهش تراکم استخوان شدید که مشابه پوکی استخوان نیست) در مرکز تحقیقات Osher و مرکز پزشکی بوستون Deaconess، درحال انجام است.

سرطان سینه: تای جی نشان داده است که می تواند کیفیت زندگی و توانایی عملکردی (توانایی فیزیکی جهت انجام فعالیت های عادی روزانه مانند کار یا ورزش) را در زنان مبتلا به سرطان سینه را بهبود بخشد و یا عوارض جانبی درمان سرطان سینه را اصلاح نماید. به عنوان مثال ، مطالعه سال 2008 در دانشگاه روچستر، که در علوم پزشکی و ورزشی منتشر شد، نشان داد که کیفیت زندگی و توانایی عملکردی (از جمله ظرفیت هوازی ، قدرت عضلانی و انعطاف پذیری) در زنان مبتلا به سرطان سینه که فقط 12 هفته تای جی انجام داده بودند ، بهبود یافته ، در حالی که در گروه شاهد که فقط درمان حمایتی داشتند، عملکردهای فوق رو به کاهش بوده است.

بیماری قلبی: یک مطالعه 53 نفره در دانشگاه ملی تایوان نشان داد که یک سال تمرین تای جی به صورت قابل توجهی ظرفیت ورزش را افزایش، فشار خون را کاهش، سطح کلسترول، تری گلیسیرید، انسولین،  و واکنش پروتئين در افراد در معرض خطر بیشتر برای بیماریهای قلبی، را بهبود داده است. این بررسی که در سپتامبر 2008 در مجله جایگزین­ها و مکمل های پزشکی منتشر شد، نشان می دهد هیچ بهبودی در گروه شاهد که تمرین تای جی نداشتند مشاهده نشد.

بیماري فیبرومیالژیا: محققان در مرکز پزشکی تافتز در بوستون، به  33 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا  برنامه ای برای تمرین  تای جی و به 33 بیمار دیگر ، برنامه ای شامل تمرینات ورزشی و کششی آموزش و ارائه نمودند. هر دو گروه به مدت 12 هفته، هفته­ای دو بار، در جلسه هایی یک ساعته به تمرین مبادرت ورزیدند. گزارش مجله پزشکی نیوانگلند حاکی از اینست که بر اساس این مطالعه بیماران گروه تای جی، نسبت به ببیماران تحت کنترل گروه دیگر بهبودی بیشتری داشته اند. بیمارانی که تای جی تمرین میکردند ، بطور متوسط 27.8 امتیاز در مقایسه با 9.4 امتیاز در گروه  دیگر از یک معیار 100 امتیازی، کاهش علایم داشتند. بیشتر افراد در گروه تای جی داروهای خود را متوقف کرده و کیفیت خواب بهتر،  همچنین درد و افسردگی کمتری داشته اند. در این گزارش آمده، اینکه تای جی چگونه این تاثیر را می گذارد و باعث کاهش علائم فیبرومیالژیا می شود، ناشناخته است. اما  احتمالا چندبن فاکتور موثر باعث بهبود قدرت عضلانی، سلامت روان، آرامش و استراحت  بیماران شده است. یا “ممکن است تمرین تای جی آستانه درد را افزایش داده و کمک به شکستن چرخه درد ” کرده باشد.

نارسايی قلبی: در یک مطالعه مقدماتی 30 نفره در دانشکده پزشکی هاروارد ، 12 هفته تمرین تای جی توانایی راه رفتن و کیفیت زندگی شرکت کنندگان را بهبود بخشید. همچنین سطوح خونی پروتئینی ب نوع natriuretic ،که نشان دهنده نارسایی قلبی است؛ کاهش یافت. آزمایش بر روی 150 بیمار تحت کنترل در حال انجام است.

فشار خون بالا: در بررسی 26 تحقیق، که در نشریه پیشگیری از قلب و عروق (بهار 2008) به زبان انگلیسی و چینی منتشر شده دکتر” یه” گزارش داد که در 85 ٪ از آزمایش، تای جی فشار خون را کاهش داده ، همچنین در محدوده 3 تا 32 میلی متر جیوه فشار سیستولیک و 2 تا 18 میلی متر جیوه در فشار دیاستولیک، بهبودی مشاهده گردیده است.

ويلچر تاي چي:  دكتر هابان مي گويد: اگر چه واكنش حرفه اي كه در برابر اين تحقيق دارد خوش بينان است ولي مي گويد بيمارستان siskin متعهد به ادامه بيشتر تحقيق است او اميدوار است استفاده تاي جي به عنوان يك درمان تاثير بسيار مثبتي بر نيروي بيماران براي انجام كار داشته باشد.هابان مي گويد: حداقل چيزي كه مي توان در اين تحقيق گفت: اين است كه تحقيقات بيشتري بايد صورت گيرد او از ديدگاه نروفيزولوژيكي مي گويد: 3 فاكتور براي سلامتي و نيز بهبودي لازم است ( پس از يك بيماري مهم ) تحرك جسماني، انگيزه فكري، و مشاركت در جمع. او مي گويد اغلب اوقات شرايط اين موارد را محدود مي كند و بيماران به همين دليل رنج مي كشند.هابان مي گويد: تاي جي در هر سه حالت موثر است، همچنين سيستم اعتقادي يك در مورد بيماري اش بر نتيجه آن تاثير دارد. يعني وقتي يك شخص متعثد است بهتر نخواهد شد. در اين صورت پيشرفتي هم نخواهد داشت.در نهايت تاي جي مي تواند اميد افراد را بيشتر كند و اين اعتقاد شخص را تقويت كند كه بهتر شدن وضعيت او ممكن است. اهميت اين تحقيق اين است كه شواهدي در اختيار مي گذارد كه نشان مي دهد اين روش نسبتاً آسان و كم هزينه به بهتر شدن وضعيت شخص براي انجام كار كمك مي كند.

تاي جي و چي كونگ براي معلولين: طي تحقيقات به عمل آمده: در بيمارستان توان بخشي فيزيكي در امريكا به بررسي چهار حركت نشسته تاي جي براي افراد معلول پرداختند طي اين بررسي هشت هفته در مدت زمان  45 دقيقه و دوبار در هفته بود بررسي ها نشان داد كه بهبودي سريعي در وضعيت جسمي آنها همراه با كاهش درد و ترويج اعتماد به نفس و تشويق آنها براي يك شيوه زندگي فعال بود و تعادل و انعطاف پذيري آنها نيز از وضعيت خوبي برخوردار شد.

بیماری پارکینسون: مطالعه آزمایشی33 نفر ،از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس ، که در نشریه راه رفتن و استقرار (اکتبر 2008) منتشر شد، نشان داد که در افراد مبتلا به بیماری خفیف تا نسبتاً شدید پارکینسون، پس از 20 جلسه تای جی، تعادل، توانایی راه رفتن، و در مجموع رفاه کلی بهبود یافته است.

تاي جي و چي كونگ در درمان آرتريت: بزرگترين مطالعه در سال 2010 توسط دانشگاه كاروليناي شمالي به چاپ رسيد كه نشان دهنده بهبودي قابل توجه انواع مختلف آرتريت با تمرينات تاي چي بوده است. در اين مطالعه كه روي 354 نفر انجام شد. 2 بار در هفته را تاي جي كار مي­كردند. شركت كنندگان در پايا هفته 8 از تعادل، كاهش درد و خستگي و شل شدن عضلات و بهبودي نسبي و متوسط برخوردار شده بودند.

مشکلات خواب: در دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس ، مطالعه 112 سالمند سالم که ازمشکلات خواب شکایت داشتند ، نشان داد که 16 هفته تمرین تای چی کیفیت و طول مدت خواب را به طور قابل توجهی بیشتر از آموزش استاندارد خواب بهبود بخشید. این مطالعه در شماره ژوئیه 2008 مجله خواب منتشر شد.

تاثير تاي جي بر بهبودي رفتار مصرف مواد مخدر، الكل و اعتياد:  وقتي صحبت از رفتار مواد مخرب مي شود ديگر مهم نيست كه آنرا اعتياد ، اجبار و يا ضرورت غير قابل مقاومت و يا انگيزه غير قابل كنترل بناميم.درمان اين شرايط بسيار گوناگون  است ولي هيچ جا بهتر از چين مشهود نيست كه در آنجا بيش از 2000 سال است كه رفتار اجباري و غير قابل كنترل ، شناخته و درمان شده است. اگر چه روش ها و متدهاي مختلفي بكار رفته ولي همگي دراصول چيني خود كه هماهنگيyin & yang  است مشترك بوده اند و نتيجه اصول تائوئيست مربوط به آنها در سه اصل بودائيسم بيان شده است يعني طمع ، خشم و رنج. و در ايران هم براي نخستين بار آموزش تاي جي و چي كونگ به بيماران تحت درمان مواد مخدر، الكل، سيگار در حال تحقيقات اوليه مي باشدو نتايج به زودي اعلام مي گردد.

سکته مغزی: در 136 بیمار که در حداقل شش ماه گذشته، سکته مغزی داشته اند، 12 هفته تمرین تای جی تعادل ایستادن را بهتر نمود . این بهبودی نسبت به یک برنامه جامع ورزشی که مستلزم تنفس، کشش عضلات و مفاصل درگیر در نشستن و راه رفتن بود، بیشتر بوده است. این مطالعات در شماره ژانویه 2009 نشریه توانبخشی مغز و اعصاب منتشر شد.

reza.abedenpur@gmail.com

www.taiji.ir                                                                                       

جهت ثبت نام و شركت در كلاس و اطلاعات بيشتر تماس حاصل فرماييد:   

 رضاعابدين پور      09127084014

1 پاسخ به آشنایی با تایچی چوان

[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *