رد کردن لینک ها

تاثیر تای چی بر روی بیماران فیبرومیالژیا

افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ،جهت رهایی از علایم بیماری خود ، بایستی به راهکارهایی خلاقانه بیاندیشند.  تنها چند دارو ی تایید شده برای این بیماری وجود دارد که خود باعث دردهای مزمن و شدید ، اختلالات خواب ، خستگی و  افسردگی می شوند.  تعدادی از بیماران از داروهای ترکیبی استفاده می کنند ، یا در شیوه زندگی خود تغییر بوجود می آورند و  گاهی  هم “رفتار درمانی” را بر می گزینند.

مطالعات نشان می دهد تای چی که نوعی هنر رزمی  چینی است ، به میزان قابل توجهی این علایم را بهبود می بخشد . تای چی یک تمرین بدنی – ذهنی است که از طریق حرکات آرام ، تمرینات تنفسی و ریلکسیشن ، انرژی ای به نام “چی”  را به سراسر بدن می رساند.

محققان در مرکز پزشکی تافتز در بوستون ، به  33 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا  برنامه ای برای تمرین  تای چی و به 33 بیمار دیگر ، برنامه ای شامل  تمرینات ورزشی و کششی آموزش و ارائه نمودند. هر دو گروه به مدت 12 هفته  ، هفته ای دو بار  ، در جلسه هایی یک ساعته به تمرین مبادرت ورزیدند.

گزارش مجله پزشکی نیوانگلند حاکی از اینست که بر اساس این مطالعه بیماران گروه تای چی ، نسبت به ببیماران تحت کنترل گروه دیگر بهبودی بیشتری داشته اند. بیمارانی که تای چی  تمرین میکردند ، بطور متوسط 27.8 امتیاز در مقایسه با 9.4 امتیاز در گروه  دیگر از یک معیار 100 امتیازی، کاهش علایم داشتند. بیشتر افراد در گروه تای چی داروهای خود را متوقف کرده و کیفیت خواب بهتر،  همچنین درد و افسردگی کمتری داشته اند.

در این گزارش آمده، اینکه تای چی چگونه این تاثیر را می گذارد و باعث کاهش علائم فیبرومیالژیا می شود، ناشناخته است. اما  احتمالا چندبن فاکتور موثر باعث بهبود قدرت عضلانی، سلامت روان، آرامش و استراحت  بیماران شده است. یا
“ممکن است تمرین تای چی آستانه درد را افزایش داده و کمک به شکستن چرخه درد ” کرده باشد.

در سرمقاله این روزنامه به نتایج “چشمگیر” این تحقیق اشاره شده و بیان می دارد که نتایج  آن می تواند به خاطر وجود یک مربی پرشور تای چی و  یا اثرات آرام بخشی شناخته شده آن باشد. نگارنده سرمقاله اذعان می دارد که در مطالعات پیش رو بایستی به نتایج حاصله از روش های مشابه مانند یوگا نیز چشم دوخت و تاثیر آنرا نیز در مقایسه با تای چی ملاحظه کرد. کما اینکه تمامی ورزشهای ذهنی – بدنی ممکن است برای همگان کارساز نباشد.

ترجمه : رضا عابدين پور

reza.abedenpur@gmail.com

http://www.taiji.ir

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه