رد کردن لینک ها

كاهش قند خون با تای چی چوان

كاهش قند خون با تاي چي چوان:

جام جم آنلاين: تاي چي يا تاي چي چوان نوعي ورزش سبک رزمي کشور چين است. بررسي‌هاي علمي نشان مي‌دهد که اين ورزش نه تنها باعث طول عمر، افزايش سلامتي و آرامش روان مي‌شود، بلکه در کاهش قند خون و التهاب‌ها نيز مؤِثر است.

ديابت يك بيماري بسيار شايع در سطح جهان است. در اين بيماري ميزان قند خون بالاتر از حد طبيعي است. بيماري ديابت دو نوع دارد. در نوع اول، توليد هورمون انسولين از غده‌ پانکراس يا لوزالمعده از بين مي‌رود.
اما در ديابت نوع دوم بدن نمي‌تواند نياز خود به افزايش ترشح انسولين را تأمين کند. يعني بين نياز بدن براي افزايش ترشح انسولين و ترشح اين هورمون، هماهنگي لازم وجود ندارد. بدن به انسولين نياز دارد تا بتواند گلوکز موجود در خون را براي توليد انرژي به مصرف سلول‌ها برساند.
ديابت نوع يک در ميان کودکان و نوجوانان شايع است، در حالي که ديابت نوع 2 که در نزديک به 90 درصد از مبتلايان به اين بيماري ديده مي‌شود، بيشتر در بزرگسالان ديده مي‌شود.

                              تاي‌چي در خدمت درمان ديابت نوع 2


تاي چي يا تاي چي چوان (Tai Chi Chuan ) نوعي ورزش رزمي چيني است‌، شامل تمرين‌هاي بدني نرم و ساده که به طور معمول به هنگام صبح و به صورت گروهي انجام مي‌شود. در اين ورزش که حرکات در آن بر خلاف ورزش‌هاي رزمي سنگين، کند است عضلات آرام‌آرام تقويت مي‌شوند.
به نوشته هفته‌نامه‌‌ آلماني فوکوس، يک گروه تايواني از بيمارستان چانگ‌گونگ‌مموريال به تازگي بر روي گروهي از مبتلايان به نوع دوم ديابت تحقيقاتي انجام داده است. در اين بررسي يک تيم 30 نفره از مبتلايان به ديابت نوع 2 به مدت 12 هفته در کلاس‌هاي تاي چي شرکت کرده و تمرين‌هاي آن را انجام دادند. در کنار گروه بيماران، گروه 30 نفره‌ ديگري قرار داشت که وظيفه‌اش‌بررسي نتايج تاي چي بر روي گروه اول بود.

نتيجه‌ بررسي اين بود که بعد از 12 هفته هموگلوبين گليکوزيله‌‌ يا HbAlc بيماران از 7.59 درصد به 7.16 درصد کاهش پيدا کرد. اندازه‌‌گيري اين هموگلوبين نشان مي‌دهد که قند خون بيمار در طول چند روز يا چند هفته‌ گذشته چه ميزان بوده است.
به علاوه تاي چي سبب شد که روند پنهان ايجاد التهاب در اين بيماران از طريق بهبود عملکرد سلول‌هاي T در سيستم ايمني تا حدودي مهار شود. به اين ترتيب که ماده‌ اينترلويکين 12 که سبب تسريع روند التهاب مي‌شود، ‌کاهش پيدا کرد و ماده‌ اينترلويکين 6 که واکنش‌هاي التهابي را مهار مي‌‌کند، افزايش يافت.

دويچه وله

منبع : جام جم آنلاين

www.taiji.ir

نظرات

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه